• Hramul parohiei "Sfantul Apostol Toma", 27 Aprilie 2014

  In Duminica a-II-a dupa Sfanta Inviere din morti a Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Preasfintitul Episcop Mihail s-a aflat in mijlocul credinciosior Parohiei „Sfantul Apostol Toma" din statul australian Victoria. In aceasta Sfanta Duminica a Sfantului Apostol Toma, ocrotitorul parohiei, Intaistatatorul Eparhiei Ortodoxe Romane a Australiei si Noii Zeelande, Preasfintitul Mihail, a savarsit impreuna cu preotul paroh Pr. Marian Dinca, Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie arhiereasca. Slujba a fost incununata cu un cuvant ... Cititi in detaliu...

  Duminică, 27 Aprilie 2014

 • HRAMUL MANASTIRII "IZVORUL TAMADUIRII" DIN MELBOURNE, AUSTRALIA

  Vineri, 25 aprilie 2014, la Mănăstirea "Izvorul Tămăduirii", reședința episcopală din Melbourne, Australia, a fost sărbătorit hramul așezământului. Fiind o sărbătoare în cinstea Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Mihail, Episcopul Ortodox Român al Australiei și Noii Zeelande înconjurat de preoții slujitori din Melbourne, P.C.Pr. Dumitru Coman, P.C.Pr. Marian Dincă și P.C.Pr. Claudiu Moruțan, a slujit Sfânta Liturghie. Au fost prezenți credincioșii ortodocși români din oraș care au venit în număr ... Cititi in detaliu...

  Sîmbătă, 26 Aprilie 2014

 • Sarbatoarea Invierii Domnului in Australia 2014

  La Melbourne, în Australia, sărbătoarea Învierii Domnului a fost sărbătorită în cele trei biserici românești: biserica "Sfinții Apostoli Petru și Pavel" - catedrala episcopală, biserica "Sfântul Apostol Toma" din estul orașului (suburbiile Narre warren/ Dandenong) și la mănăstirea "Izvorul Tămăduirii"- reședința episcopală, din vestul orașului ( suburbia Melton ). Preasfințitul Părinte Mihail, Episcopul Românilor Ortodocși din Australia și Noua Zeelandă a slujit la reședința episcopală, sărbătorindu-se pentru prima dată praznicul Învierii Domnului, în biserica mănăstirii. După ce a ... Cititi in detaliu...

  Duminică, 20 Aprilie 2014

 • Prohodul Domnului in Astralia

  La Manastirea "Izvorul Tamaduirii" din Melbourne, Australia, slujba Deniei Prohodului Domnului a fost savarsita de catre Preasfintitul Parinte Mihail, Episcopul Ortodox Roman al Australiei si Noii Zeelande.Dupa Doxologie a avut loc procesiunea cu Sfantul Epitaf in jurul bisericii, cand s-au facut cele patru opriri pentru rostirea ecteniilor. Dupa asezarea Sfantului Epitaf pe Sfanta Masa si incheierea slujbei, Preasfintitul Parinte Mihail a vorbit credinciosilor prezenti, aratand invatatura Bisericii noastre despre Patimile, Moartea si Ingroparea Domnului ... Cititi in detaliu...

  Joi, 17 Aprilie 2014

 • Pastorala de sfintele Pasti -2014 : HRISTOS CEL ÎNVIAT - calea crestinului spre Dumnezeu Tatal

  †M I H A I L CU HARUL LUI DUMNEZEU EPISCOP AL EPISCOPIEI ORTODOXE ROMANE A AUSTRALIEI SI NOII ZEELANDE Preacucernicilor preoți și tuturor binecredincioșilor creștini din eparhia Noastră  Har, milă și pace de la Hristos Domnul nostru, iar de la Noi părintești binecuvântări. " Dar ei L-au rugat stăruitor, zicând: rămâi cu noi că este spre seară și s-a plecat ziua, și a intrat să rămână cu ei" (Lc.24,29). Iubiți credincioși și credincioase ... Cititi in detaliu...

  Miercuri, 16 Aprilie 2014

 • Mănăstirea ”Izvorul Tămăduirii” – Melton - Programul slujbelor religioase pe luna Aprilie 2014

  Duminica Floriilor 13.04.2014: Ora 9,30 - 10,30 Utrenia Floriilor Ora 10,30 - 12,30 Sfanta Liturghie Săptămâna Patimilor: Luni 14.04.2014: ora 18,00 - Denie Marți 15.04.2014: ora 18,00 - Denie  Miercuri 16.04.2014: Ora 17,00 - Taina Sfantului Maslu Ora 18,00 - Denie Joi 17.04.2014:  Ora 9,00- 12,00 Liturghia Sfantului Vasile cel Mare Ora 18,00 - Denia celor 12 Evanghelii  Vineri 18.04 ... Cititi in detaliu...

  Duminică, 13 Aprilie 2014

 • Scoala Parohiala si Seara Duhovniceasca la Parohia Sfantul Apostol Toma, Dandenong

  Scoala Parohiala Parohia „Sfantul Apostol Toma" aduce la cunostiinta crestinilor enoriasilor sai, crestinii ortodocsi romani din Narre Warren, Dandenong si imprejurimi, ca s-a deschis scoala parohiala"Sfantul Apostol Toma" pentru copii cu varste cuprinse intre 4-18 ani. Prin activitati placute si adecvate fiecarei varste, scoala noastra parohiala isi propune o mai mare apropiere a copiilor de Biserica, familiarizarea cu invatatura noastra de credinta crestin-ortodoxa, invatarea si promovarea limbii romane, a culturii si traditiilor romanesti. De ... Cititi in detaliu...

  Duminică, 13 Aprilie 2014

 • Programul slujbelor si activitatilor pe luna Aprilie 2014 la Catedrala Episcopala din Melbourne

  La Catedrala Episcopala din Melbourne Australia, Preacucernicul Parinte Paroh Dumitru Coman, va sluji in cursul lunii aprilie a.c. dupa urmatorul program: Miercuri 2 Aprilie Sfantul Maslu 7pm -8.30pm Duminica 6 Aprilie Utrenia si Sfanta Liturghie 9 am -12 pm  Duminica 13 Aprilie  Utrenia si Sfanta Liturghie - Duminica Floriilor 9 am -12 pm  Luni 14 Aprilie Denie 6.30 pm Marti 15 Aprilie Denie 6.30 pm Miercuri 16 Aprilie Denie 6.30 pm ... Cititi in detaliu...

  Duminică, 13 Aprilie 2014

News and events